fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Toruń. Grudziądz. Taki mamy klimat i co dalej?

Po Inowrocławiu, trasa wyborcza Magdaleny Biejat powiodła do Torunia i Grudziądza. Zmieniająca się gwałtownie pogoda, powrót śnieżnej zimy – wymuszały improwizowanie w realizacji planu pobytu w tych miastach. Udane spotkania na Targowisku Miejskim i konferencja prasowa na Starym Rynku w Toruniu odbywały się ponownie w wiosennym słońcu.

Wicemarszałkini Senatu RP Magdalenie Biejat towarzyszyli działacze Nowej Lewicy z współprzewodniczącym Rady Wojewódzkiej Piotrem Hemmerlingiem oraz sekretarzem wojewódzkim Zbigniewem Welencem, posłem na Sejm RP Piotrem Kowalem. Obecni byli także członkowie kierowniczego aktywu NL – współprzewodniczący Rady Powiatowej w Toruniu z Kazimierą Janiszewską i Przemysławem Specjalskim, członkami władz NL Czesławą Augustinowicz, Markiem Joppem i Marianem Frąckiewiczem.

biejat torun targowisko3   torun targowisko biejat4   torun targowisko biejat5

W imieniu torunian kandydatkę na urząd Prezydenta RP Magdalenę Biejat powitała posłanka do Parlamentu Europejskiego z lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, wręczając gościni symboliczną paczkę toruńskich pierników.

Kwietniowy Toruń w słońcu i śniegu był pretekstem do wypowiedzi kandydatki na temat kryzysu klimatycznego, który coraz bardziej dotyka nas w realu. Dotkliwą suszę z ubiegłego roku pogłębiły trzy pierwsze miesiące 2025, co ma przełożenie na konkretne straty w rolnictwie dot. 20 proc. plonów o wartości 6,5 mld zł oraz 30 proc. ziemniaków. To z kolei zwiększa wydatek na rekompensatę dla rolników, dalej wpływa na poziom inflacji, stopy kredytów itd. Wszystko to świadczy o tym, że nie dajemy sobie rady w zwalczaniu kryzysu klimatycznego. Postulatem M. Biejat jest likwidacja przedsiębiorstwa „Wody Polskie” i poważne podejście do gruntownej reformy zarządzania gospodarką wodną.

torun biejat8

– Chodzi o przekształcenie „Wód Polskich" w instytucję, która będzie wyjęta spod nadzoru Ministerstwa Infrastruktury i zajmie się traktowaniem wód polskich, rzek, cieków wodnych, wód gruntowych nie jak zarządzaniem towarem, ale jak naszym zasobem naturalnym, który zagwarantuje nam bezpieczeństwo – mówiła Magdalena Biejat.  Osuszanie bagien, regulacja torfowisk, eksploatacja i prostowanie rzek, traktowanie ich jako autostrad kończy się kryzysem, z którego powodu cierpimy wszyscy. To nieprawda, jak głoszą kandydaci prawicy, że kryzys klimatyczny jest wymysłem lewicy i tak naprawdę go nie ma. Przykładów na kryzys jest aż nadto. To fakt, że nie potrafimy poradzić sobie z zatruciem Odry, z zagrożeniem powodziowym i odnową zalanych terenów. Potrzeba inwestycji zatrzymujących wodę w glebie i budowania systemu retencji wody, itp. Jako przyszły prezydent – stać będę na straży naszych wód, bo to jest w interesie naszych rolników i gospodarki – oświadczyła M. Biejat.

torun biejat3   torun biejat12

Następnie kandydatka lewicy odpowiadała na pytania dziennikarzy. Wśród nich to o głosowaniu posłów lewicy przeciwko obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. M. Biejat określiła projekt tej ustawy jako pomysł na znalezienie sukcesu w kampanii wyborczej Szymona Hołowni. Lewica będzie robiła wszystko, by zatrzymać takie pomysły, które skutkują powiększeniem dziury w finansowaniu służby zdrowia, wydłużeniem kolejek do specjalistów. Kampanie wyborcze się skończą, a my zostaniemy z niewydolnym systemem zdrowia, dającym największe ulgi najwyżej zarabiającym. Lewica ma plan, który będzie dopracowywać i przedstawi Ministerstwu Zdrowia. To plan likwidujący składkę zdrowotną i przyjmujący system finansowania ochrony zdrowia przez budżet państwa. Składka zdrowotna stała się już fikcją.

Inne pytania dotyczyły ochrony przyrody na terenach Natura 2000 i zakazania inwestycji niszczących środowisko, reagowania na decyzje o cłach wprowadzanych przez administrację Donalda Trumpa. M. Biejat sugerowała spokojną reakcję wspólną wszystkich krajów skupionych w Unii Europejskiej i skierowanie propozycji ceł na dziedziny usług cyfrowych. Polityka D. Trumpa jest absurdalna i trzeba dać jej odpór, by jej skutki jak najmniej wpływały na naszą gospodarkę.

Zobacz wideo-relację z konferencji prasowej TUTAJ 

***

W GRUDZIĄDZU – 5 kwietnia 2025 r.

Dalsza trasa kandydatki lewica prowadziła do Grudziądza, gdzie spotkała się z dziennikarzami mediów pod pomnikiem fontanną z flisakiem w pobliżu Bramy Wodnej.

grudziadz biejat1

M. Biejat towarzyszyli działacze Nowej Lewicy z Grudziądza ze współprzewodniczącymi RP Łukaszem Kowarowskim i Rafałem Heidkiem oraz Różą Lewandowską – zastępcą prezydenta Grudziądza.

M. Biejat poinformowała, że w drodze z Torunia odwiedzili farmę fotowoltaiki i dobry to powód, by mówić o tańszej odnawialnej energii. W Sejmie trwają prace odblokowujące inwestycje w zieloną energię, głównie wiatrową. Nasza przyszłość związana jest z energią pozyskiwaną z wiatru, słońca i elektrowni jądrowych, a nie z węgla. Wydobycie węgla już nie wystarczy na to, by mieć tańszą energię. Tak nie jest już dzisiaj.

Ważne jest w tym wsparcie ze strony Unii Europejskiej, która ma konkretne narzędzia, by nasza transformacja energetyczna nie odbywała się kosztem zwykłych obywateli. W tej chwili trwają negocjacje Europejskiego Funduszu Klimatycznego, w których uczestniczy polski rząd. Chodzi o pieniądze, za które obywateli będzie stać na termoizolację domów, na wymianę kopciuchów na pompy ciepła itp.

gerudziadzbiejat prezydent   grudziadz biejat stre autobusy2

W kolejnej części, mimo przeszkadzającego wiatru, M. Biejat odpowiadała na pytania dziennikarzy.

M.in. zachęcała, żeby w I turze głosowania w wyborach prezydenckich, w której wiadomo, że żaden kandydat nie wygra –  głosować zgodnie z własnymi przekonaniami, dać sygnał o poparciu prezentowanych postulatów i oddać głos na głoszącego je kandydata. W II turze wyborów – głosować na kandydata Koalicji 15P, który do niej przejdzie.

Wyraziła ubolewanie z powodu odłączenia się z klubu parlamentarnego lewicy partii Razem i wystawienia swego kandydata na Prezydenta RP. Wyborcy lewicy będą musieli w tej sytuacji wybrać czy poprzeć kandydata, który tylko krytykuje i nie bierze odpowiedzialności za decyzje rządowe, czy kandydatkę, która nie boi się ciężkiej pracy, działa w trudnej koalicji, ale załatwia konkretne postulaty wyborców lewicy (finansowanie in vitro, zwiększenie funduszy na budowę mieszkań na wynajem, podniesienie zasiłku pogrzebowego, wolną wigilię itd.).

grudziadz biejat spotkanie2   grudziadz biejat zamek

M. Biejat spotkała się ponadto z prezydentem Grudziądza Maciejem Glamowskim i zastępczynią prezydenta Różą Lewandowską, a także uczestniczyła w jeździe po mieście zabytkowym żółtym autobusem. To atrakcja dla mieszkańców w setną rocznicę komunikacji autobusowej w Grudziądzu oraz dobry sposób, by zrozumieć, jak ważna jest inwestycja samorządu w nowoczesny transport publiczny.

Zobacz wideo-relację z konferencji prasowej TUTAJ i TUTAJ

Fot. Czesława Augustinowicz i uczestnicy

Opr. nim, 5 kwietnia 2025 r

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem